Çinli Chery TOGG’u Geçince Yüzde 40 Vergi Geldi

Hükümet, Çin menşeli tüm otomobillere ek bir %40 gümrük vergisi getirme kararı alırken, bu kararın yılın ilk beş ayında Çinli Chery’nin SUV araçlarının satışlarında, neredeyse eşit bir şekilde, yerli TOGG’u geride bırakarak zirveye oturması dikkat çekici oldu.

Cumhurbaşkanı Kararı, Çin menşeli tüm otomobillere ithalat değerinin %40’ı veya 7 bin ABD doları/adet üzerinden ek gümrük vergisi uygulanmasını içeriyordu. Bu karar Resmi Gazete’de yayımlanırken, otomobil pazarı verilerinde dikkat çeken detaylar ortaya çıktı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde, SUV/CUV gövde tipine sahip araçlar kategorisinde en çok satılan model, 11.331 adet satış ve %5,52 pazar payıyla Çin menşeli Chery’nin Tiggo 8 Pro modeli oldu. İkinci sırada ise 11.288 adet satış ve %5,50 pazar payıyla Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen T10X modeli yer aldı.

Türkiye’de üretilen Fiat Egea Cross, 11.204 adet satış ve %5,46 pazar payıyla üçüncü sırada yer alırken, dördüncü sırada Renault’nun Duster modeli, 9.572 adet satış ve %4,66 pazar payıyla bulunuyordu. Çinli Chery’nin Tiggo 7 Pro ve Omoda 5 modelleri ise beşinci ve altıncı sıralarda yer aldı.

Mayıs ayında otomobil satışları markalara göre incelendiğinde Renault birinci sırada yer alırken, Volkswagen ikinci ve Çinli Chery üçüncü sırada yer aldı. Mayıs ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 azalırken, Chery’nin satışları %76,9 oranında arttı.

Ticaret Bakanlığı, Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara Mart 2023’te %40’lık ek gümrük vergisi getirildiğini hatırlatarak, bugün yayımlanan kararla bu oranın içten yanmalı ve hibrit araçlar için de geçerli olduğunu belirtti. Kararın gerekçesi, yerli üretimin iç pazardaki payının artırılması ve korunmasının yanı sıra dış ticaret dengesi ve cari açık hedefleri doğrultusunda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek olarak açıklandı.

Türkiye’de pazar payları %10’a kadar yükselen Çin otomotiv firmalarının, yılın ilk 4 ayında 29.539 araç satışı gerçekleştirdiği ve pazar payının %7,95’e ulaştığı belirtildi. DFSK ve Maxus gibi ticari araçlarla birlikte düşünüldüğünde, Çin markalarının otomobil satış sayısının 29.241’e, pazar payının ise %9,91’e yükseldiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x