Kiracı ve ev sahipleri için büyük cezalar kapıda

Şu sıralar ekonomi tarafında önemli adımlar atılıyor. Nitekim bu adımlar kiracı ve ev sahiplerini de kapsıyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde kiracı ve ev sahipleri için yeni bir duyuru gelmiş ve artık kira sözleşmelerinin e-devlet üzerinden gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Kiralık evlerle ilgili en büyük sorunlardan bir tanesi de kira tutarlarının gerçek tutar üzerinden gösterilmemesi olarak dikkat çekiyor.

Bu durum kiracılardan ziyade ev sahiplerinin işine yarıyor. Çünkü bu şekilde bir anlamda vergi kaçırmış oluyorlar.

Bazı ev sahipleri ise kirayı direkt olarak banka hesabı üzerinden değil, elden alıyorlar. Bu noktada ise tamamen devlete ödenecek vergiler es geçiliyor.

İşte bu tutarların devlete ödenmesi için önemli bir düzenlemeye gidileceği belirtiliyor.

Kulislerde dolaşan söylemlere göre, önümüzdeki süreçte kiracı ve ev sahibi arasındaki sözleşmenin dışında tutarlarda işlemler yapıldığı tespit edilirse, bir takım cezalar gelecek. Peki bu ne demek?

Örneğin ev sahibi 1000 TL kira aldığı bir evi sözleşmede daha düşük tutarda gösterdiyse, aynı şekilde devlete ödediği tutarları da sözleşme üzerindeki yanlış meblağ üzerinden gerçekleştiriyorsa para cezası alabilecek. Peki burada kiracının suçu ne?

Kiracı da bu suça ortak olduğu için benzer bir ceza kiracıya da kesilebilecek. Elbette bu şimdilik bir söylenti. Gerçekleşir mi gerçekleşmez mi bunu zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x